DCEC 6CTA8.3-C240 Engine
You are here: Home » Products » DCEC Engine » 6CTA8.3 Series » DCEC 6CTA8.3-C240 Engine
Engine Model: 6CTA8.3-C240
Engine Type: 6 Cylinders, in Line
Displacement: 8.3 L
Rated Speed: 2200 rpm
Rated Power: 178kW
Standby Power 196.9 kW
Aspiration Method: Turbocharged & Aftercooled
Emission Standard: Euro I
Fuel Consumption: 231 g/kW.h
Packing Size(L*W*H): 1400*950*1400 mm
Gross Weight: 850 Kg
Lead Time: 15-30 working days
Payment Terms: T/T ,L/C
DCEC 6CTA8.3-C240 Industrial Engine
General Information of DCEC 6CTA8.3-C240 Industrial Engine
Engine Model
Rated power/ Speed kW /r/min
Max. Torque N.m/rpm
Aspiration
Emisssion Standard
108/1900
674/1300
Turbocharged & Intercooled
Euro I
Turbocharged & Intercooled
Euro I
Turbocharged & Aftercooled
Euro II
Euro II
General Information of DCEC 6CTA8.3-C240 Diesel Engine
Engine Model 6CTA8.3-C240
Displacement 8.3L
Bore 114mm
Stroke 135mm
CPL Number 40399
Net Weight (with flywleel & alternator) 800 Kg
Overall Diemension(L*W*H) 1300*850*1400mm
Technical Specification of DCEC 6CTA8.3-C240 Diesel Engine
Certification Euro I
Aspiration Turbocharged & Aftercooled
Fuel System Fuel Injection Pump
Electrical System 24V, Electric Starting
Lowest Starting Temp.(with/without auxiliary system) -10 /-25 degree
Engine Cooling Fluid Volume 9.8 L
Performance Data of DCEC 6CTA8.3-C240 Diesel Engine
Rated Power/Speed 178kW/240HP @ 2200rpm
Max.Torque/Speed 1028N.m @ 1500 rpm
Fuel Consumption @ Rated Power 231 g/kW.h
Min. Idel Speed 900 rpm
Max. Continuous Running Altitude 3000m
Performance-Curve-of-DCEC-6CTA8.3-C240-Industrial-Engine
Performance Curve of DCEC 6CTA8.3-C240 Diesel Engine
Fuel Injection System Flywheel Flywheel Housing Turbocharger
Intake Manifold Exhaust Manifold Starter Motor Alternator
Clamp & Hose Manual & Documents Oil Filter & Fuel Filter Water Pump & Oil Pump
Fuel-Cutoff-Solenoid
User Guidelines
1. The operating should not out range of the approved number of people and cargo weight.
3. You should be clearly that you can’t modify the structure of the engine.
5. The quality of lubricating oil using on mechanical B series engine should not lower than API CF-4/SG standard, the viscosity is 15W-40 or when using in the arctic climate 10W-30 and 5W-20. The quality of lubricating oil using on electronic B & C series engine should not than API CH-4/SJ Performance range, the viscosity is 15W-40 or when using in the arctic climate 10W-30 and 5W-20.
a. The high quality water should meet all technical requests: concentration of chloride is lower than 40ppm, concentration of sulfate is lower than 100ppm, calcium/magnesium is lower than 170ppm; the prior choice is ionized water, distilled water or softened water.
b. Glycol working range between 40-60% is acceptable.